Zagórz Klasztor Karmelitów Bosych z XVIII w.

Monumentalne ruiny XVIII w. późnobarokowego kościoła i klasztoru Karmelitów bosych w Zagórzu, stanowią jeden z nielicznych w Polsce przykładów klasztoru warownego. Całość zbudowana była z żółtego piaskowca, transportowanego z pobliskiego kamieniołomu. Kościół miał ośmioramienną nawę główną oraz dwie kaplice boczne. Obiekt stoi na wyniosłym wzgórzu, otoczonym z trzech stron korytem rzeki Osławy. Znaczna część zabudowań klasztornych uległa pożarom i pomimo kilku prób odbudowy nie udało się go uratować przed stopniowym popadaniem w ruinę.
Dziś, na otoczonym zachowanymi jeszcze murami obronnymi terenie, oprócz bryły kościoła można zobaczyć pozostałości budynku kordegardy, klasztoru, cel zakonnych i zabudowań gospodarczych. Na odbudowanej wieży znajduje się obecnie, punkt widokowy z lunetą, skąd można podziwiać piękne krajobrazy Bieszczadów Niskich.
W ośrodku turystycznym Sosnowa Aleja są osoby, które mogą opowiedzieć zainteresowanym o ciekawych legendach i historycznych wydarzeniach dotyczących tego klasztoru.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej